Naar aanleiding van mijn vorige blogpost heb ik een aantal keren de vraag gehad wat voor instellingen ik gebruikt heb en hoe dit in zijn werk gaat. Ik heb dat in de blogpost zelf ook al deels uitgelegd maar hier volgt dan het complete verhaal.
Uiteraard ben ik eerst wat gaan testen met de instellingen voordat we van alles kapot gingen schieten. De sluitertijd had ik op Bulb staan omdat we in vrijwel donker werkten, vlak voor het schot drukte ik de knop van mijn afstandsbediening in en liet deze na het schot direct weer los, de gemiddelde sluitertijd voor de gemaakte foto’s was 2 tot 3 seconden. Omdat ik alles scherp wilde houden moest ik met een vrij klein diafragma werken, ik heb f/10 gebruikt bij een ISO van 800 hiermee kreeg ik een prima belichting van de onderwerpen. Ik heb met twee flitsers gewerkt, beiden met een richtgetal van 33 op 1/32e van de kracht, hierbij blijft de flits heel kort, hij mag ook niet veel langer zijn, aangeraden wordt om bij dit werk een flitskracht van 1/32e tot 1/64e te gebruiken.
De Miops trigger was op de flitsers aangesloten, deze was ingesteld op geluidsdetectie zodat de flitsers door het geluid van het schot af zouden gaan. Het probleem was het uitzoeken van de vertraging waarmee de flitsers af moesten gaan, de kogel heeft natuurlijk heel even werk om het doel te bereiken, voor de meeste onderwerpen bleek dit in dit geval 45 milliseconden te zijn, staat de schutter wat verder dan zal dit iets langer zijn, een aantal onderwerpen zoals de kerstballen moeten voor het mooie een iets kortere vertraging hebben denk ik, dat gaan we aanstaande zaterdag nog een keer uitproberen. Het is ook mogelijk dat de kerstballen iets anders geraakt moeten worden.
De onderwerpen stonden op een laag tafeltje met daarop een zwarte ondergrond, soms aangevuld met een stuk plexiglas, dit geeft een heel mooi effect. Hier stonden de flitsers op gericht, deze stonden op lampstatieven, ook de flitsers stonden uiteraard vrij laag, zo ook de camera op het statief, dat kwam mooi uit want zo kon er zittend op een stoel prima scherpgesteld worden.
Werkwijze
- Onderwerp plaatsen
- Luchtbuks laden en richten
- Onderwerp met zaklamp verlichten en scherpstellen daarna camera van autofocus afhalen en op handmatig scherpstellen zetten
- Miops activeren
- Afstandsbediening camera activeren, sluiter gaat open
- Schot valt
- Afstandsbediening loslaten*
- Kijken wat voor verrassing er op het schermpje te zien is!
Bij deze werkwijze is de belichting al van tevoren getest, bij gelijke omstandigheden is één keer vaak voldoende, toch is het wel handig om bij sterk afwijkende helderheid van de onderwerpen de belichting vaker te testen.
*Als ik mijn camera instel op Bulb open ik de sluiter met de afstandsbediening en houdt deze ingedrukt totdat deze moet sluiten, het is ook te vergrendelen maar dat is in dit geval niet handig omdat de sluiter dan vaak veel langer openstaat en dat is niet de bedoeling.
Veiligheid
Er wordt glas e.d. kapot geschoten en dat vliegt alle kanten op dus veiligheid staat voorop:
- Draag stevige schoenen
- Zorg dat de ondergrond niet spekglad wordt, dus geen plastic gebruiken, wij gebruiken een paar oude vloerkleden
- Draag een veiligheidsbril, voor een prikje bij de Action te koop, past over een gewone bril heen
- Veeg tussen de bedrijven door de boel bij elkaar
- Bij het gebruik van de vloeistoffen stond het tafeltje een beetje scheef (op de foto recht te trekken) er stond een bak naast waar zo de meeste vloeistof en andere rotzooi in terecht kwam
- Ook kogeltjes kunnen afketsen, daarom hadden wij vrij dikke bovenkleding aan, ook prettig in een koude schuur
Materiaal
- Camera die handmatig in te stellen is liefst met afstandsbediening
- Statief
- 2 flitsers (1 kan ook) ik heb 2 hele goedkope exemplaren via Aliexpress, als er dan wat stuk gaat is het een gevalletje jammer
- flitsstatieven maar je kunt de flitsers natuurlijk ook ergens op neerzetten
- Miops trigger of soortgelijke trigger (zonder is dit vrijwel onmogelijk)
- Luchtbuks of luchtpistool
- Achtergrondmateriaal, zelf vind ik zwart hiervoor erg mooi maar andere kleuren kunnen ook natuurlijk, ik gebruik een zwart tafellaken dat zo de was in kan 🙂
- Plexiglas voor weerspiegeling is mooi maar hoeft niet
- Glazen (het is lekker opgeruimd hier), bier, kerstballen, vulling met water, muisjes, confetti en wat je maar kunt verzinnen!
Veel gestelde vraag: Ga je ook workshops voor anderen verzorgen?
Deze vraag kreeg ik diverse keren via Facebook en mijn website, het antwoord hierop is nee (ook niet voor bekenden, sorry), het is gigantisch leuk om te doen maar ik heb Hans zijn hulp hierbij nodig en ook zijn domein de schuur. En twee keer die schuur weer vrij maken van glas en andere rotzooi vinden we echt voldoende. Bovendien hebben we de luchtbuks ook geleend, we zijn niet van plan er zelf een aan te schaffen. Bovendien is onze ruimte niet geschikt om workshops e.d. in te geven. Dus we gaan dit niet weer doen, ja ooit misschien weer een keer voor onszelf maar verder niet. Nu hebben we het een keer gedaan omdat ik dat al heel lang heel graag wilde, zaterdag nog een keer in de middag voor mezelf omdat ik een idee heb voor een uitnodiging en nog wat testen voor de avond wanneer we met drie leden van onze fotoclub aan de gang gaan. En dat is het 🙂 Dus helaas als je een workshop wilt doen google er maar op, er zijn er genoeg die hele gave workshops geven. En zoals je aan mijn foto’s ziet, het is ook zelf te doen, de enige redelijk prijzige aanschaf is de Miops trigger maar die kun je voor veel meer doeleinden gebruiken. Die in de link is voor Fujifilm, daar zit dus de kabel voor Fujifilm bij, hij is er voor alle andere bekende merken, om de trigger op flitsers aan te sluiten heb je een apart kabeltje nodig.
Het album met al mijn foto’s tot nu toe, na zaterdag meer, vind je hier.
Tof! Bedankt voor je uitleg. Eens kijken of ik mijn ega zo ver krijg om me te helpen en dan gaan we zoiets ook eens proberen denk ik 😉
Hoi Lenie,
Als je al een Miops of Nero trigger o.i.d. hebt dan is het heel makkelijk, alleen een makkelijk te verduisteren ruimte is ook handig, het was overigens bij ons niet echt pikdonker, dat hoeft niet. De schuur is vrij makkelijk te verduisteren en ook ‘s avonds is dat beter, althans hier wel.
Ik ben benieuwd, het is echt superleuk om te doen! Alleen het opruimen is wat minder 😉
Groetjes, Joke