Op Facebook heb ik gisteren een item gedeeld over de verschillen tussen de Canon Eos 5DmkIII en de 6D, iemand verzocht mij om hier een blogje over te schrijven en wel in het Nederlands aangezien dit een Engelstalig item was.
Beiden zijn full frame camera’s en de resolutie scheelt ook niet echt veel de 5DmkIII heeft een 22.3 megapixel sensor en de 6D een 20.2 megapixel sensor. Ze gebruiken ook dezelfde lenzen, op beiden kunnen geen EF-S lenzen gebruikt worden, alleen EF-lenzen, dat geldt voor alle full frame camera’s van Canon.
Maar er zijn natuurlijk verschillen, laten we de belangrijkste eens op een rijtje zetten, het verschil bij filmmogelijkheden heb ik hier buiten beschouwing gelaten omdat het hier op dit blog toch voornamelijk om de fotografie gaat.
- De prijs, de 5DmkIII body kost momenteel ongeveer € 2700,00 en de 6D body € 1600,00, voor het verschil kun je een prachtige lens aanschaffen! Maar uiteraard zitten er “onder de motorkap” de nodige verschillen!
- Het geavanceerde autofocus systeem van de 5DmkIII werkt met 61 scherpstelpunten waarvan er 41 zogenaamde cross-type scherpstelpunten zijn, de 6D is uitgerust met 11 scherpstelpunten waarvan 1 cross-type scherpstelpunt. Het autofocus systeem van de 6D werkt overigens erg goed, ook in donkerder omstandigheden. Cross-type Sensors zijn twee dimensionale contrast focus punten. Ze detecteren en focussen op contrast langs zowel een verticale als horizontale lijn. Hierdoor werken ze accurater. De 5DmkIII kent ook scherpstelzones, het is een zeer geavanceerd systeem, deze kent de 6D niet.
- De 5DmkIII kent geen scene voorkeuzes alleen programma, tijdvoorkeuze, diafragmavoorkeuze en handmatig instellen. De 6D kent naast deze vier instellingen wel een aantal scene instellingen.
- De snelste sluitertijd op de 5DmkIII is 1/8000e seconde en op de 6D 1/4000e seconde, feitelijk beiden sluitertijden die je niet echt veel zal gebruiken.
- De 6D schiet maximaal 4.5 frames per seconde en kan 1250 JPEG’s of 17 RAW’s (met een UHS-1 geheugenkaart) op rij schieten. De 5DmkIII kan 6 frames per seconde schieten en 16270 JPEG’s of 18 RAW’s (met een UDMA geheugenkaart) op rij schieten. Vooral het verschil in continu opnamen is erg belangrijk voor actie fotografen, de buffers zijn vooral in het geval van de JPEG’s waarschijnlijk groter dan je ooit nodig zult hebben!
- De zoeker van de 6D laat 97% van het beeld zien, die van de 5DmkIII 100%.
- De 5DmkIII kan met twee geheugenkaarten werken, een CF- en SD/SDHC/SDXC-kaart, de 6D werkt met 1 SD/SDHC/SDXC-kaart. Twee geheugenkaarten is erg handig, je kunt bijvoorbeeld je JPEG’s op de ene opslaan en de RAW’s op de andere, je kunt je foto’s ook naar beide kaarten laten schrijven of je kunt gewoon gebruik maken van heel veel ruimte met twee kaarten in de camera.
- De 6D heeft WiFi en GPS, voor de 5DmkIII moet je hiervoor extra investeren in aparte GPS-ontvanger en WiFi controller, voor de prijs van deze camera had Canon deze mogelijkheden ook wel in deze body in mogen bouwen!
- De 5DmkIII is groter en zwaarder dan de 6D, het gewicht is respectievelijk 950 gram en 755 gram.
- De 5DmkIII heeft weerbestendige afdichtingen, de 6D niet wat overigens niet wil zeggen dat deze geen spatje kan hebben.
Ik werk zelf nu sinds bijna twee jaar met de 5DmkIII en ik vind ‘m geweldig, hiervoor had ik de 5DmkII die ook geweldig was maar veel trager in continu opnamen en vooral het focussysteem was trager, prima voor landschappen maar niet voor actie en ik vind beiden leuk! Wat dat betreft was het werken met de 5DmkIII een openbaring! Ondanks de prijs zou ik persoonlijk nog steeds voor deze camera kiezen maar de 6D is een fantastische camera voor veel minder geld! Ook deze camera biedt prachtige resultaten en is perfect geschikt voor landschappen, portretten, producten en eigenlijk alles wel maar minder geschikt voor actie. Groot pluspunt van de 6D vind ik de Wifi en ingebouwde GPS, ik heb zelf de GPS-ontvanger van Canon destijds aangeschaft en die kost dus ook nog eens € 250,00! De WiFi mis ik niet echt maar GPS-loggen vind ik persoonlijk erg leuk, zeker tijdens reizen.
Feitelijk is de 5DmkIII voor professioneel gebruik bedoeld en voor de kritische amateur die alles wil (zoals ik 😉 ) en 6D is bedoeld voor de amateur die meer wil, die foto’s van professionele kwaliteit wil! Het allergrootste voordeel van de 5DmkIII vind ik persoonlijk het geweldige focussysteem, dat werkt zo verschrikkelijk fijn en snel en biedt zoveel mogelijkheden, dit en het aantal frames dat je per seconde kunt schieten is feitelijk ook de reden geweest waarom ik deze camera destijds heb aangeschaft. Maar daarentegen heeft ook de 6D een aantal grote pluspunten.






