Omdat de koelkast in de camper het niet op gas wilde doen, hebben we de eerste week aldoor op camperplekken met stroom gestaan. Later heeft Hans het probleem op weten te lossen met hulp van info in fora op internet en het ding doet het nu beter dan ooit! Hoe dan ook zo kwamen we op maandag 25 augustus op de camperplek bij Forsbacka bruk aan en wat was dat een leuke plek. Wel jammer dat alles op maandag dicht was maar desondanks bleef het een paradijs om met de camera rond te dwalen.
Een “bruk” omgeving is een Zweedse term die verwijst naar een industrieel complex rond grondstofwinning of -verwerking, zoals een mijn of fabriek, inclusief de bijbehorende gebouwen en woonhuizen. Deze ‘brukssamhälle’ (bruk-gemeenschap) vormde een complete gemeenschap op zich.
Forsbacka is een historische bruks-en industriële nederzetting in de provincie Gästrikland, binnen Gävle gemeente. De locatie aan de Storsjön en Gavleån bood ideale omstandigheden voor waterkracht en transport vanuit Gävle. Het wordt erkend als een van de best bewaarde 19e-eeuwse bruks-omgevingen in Zweden. De oude fabriekshallen, schoorstenen en arbeiderswoningen zijn grotendeels intact gebleven, en vormen samen met het aangrenzende park en het meer Storsjön een prettige combinatie van industrieel verleden en natuurlijk landschap.
In 1992 werd de Stichting Forsbacka Bruk opgericht om het industriële erfgoed te behouden—waardoor het gebouwcomplex behouden bleef en later zelfs een Europa Nostra-prijs ontving voor het restauratiewerk rond 1998.
De combinatie van geschiedenis (industrie van de 19e eeuw), architectuur (oude fabriekshal, herrgård, arbeiderswoningen) en natuur (meer, park, wandelroutes) maakt het tot een veelzijdige locatie. Er is een koffiehuis, restaurantje en er huizen diverse kunstenaars wat ook aan de leuke ornamenten op het terras of binnentuin te zien is, zie de foto’s.
Het is levend erfgoed: niet alleen een museum, maar een plek waar mensen wonen, uitgaan en recreëren en waar dus met name in de zomer vaak mensen met campers verblijven, het is een prachtige plek.
Een paar dagen later kwamen we eigenlijk per ongeluk bij Svartvik terecht, er was een mooie parkeerplaats met mooi uitzicht en het was tijd voor koffie 🙂 En ik ga dus altijd even de omgeving verkennen en dat was een hele plezierige verrassing, het was er nu erg stil maar het schijnt met regelmaat een zeer levendige plek te zijn waar heel wat georganiseerd wordt.
Tussen de bossen en langs de uitmonding van de rivier de Ljungan bij Sundsvall bevindt zich Svartviks industriminnen, een voormalig industrieel complex dat de 170-jarige geschiedenis van de hout- en papierindustrie in Zweden weerspiegelt.
Het terrein omvat een klassieke herenboerderij uit circa 1820, oude werkplaatsen, stallen en loodsen, én een Engelse park-tuin met keuken- en siertuin – allemaal aangelegd in de glansperiode van het maak- en houtverwerkende bedrijf.
Tegenwoordig wandel je er langs goed bewaarde bouwdelen, de oude treinen en een speciale platte boot waarmee de lading naar de schepen werd gebracht, die konden niet zo dichtbij aanmeren. Leuke plek om een tijdje rond te dwalen! Niet alles was open dus ik heb ook niet alles kunnen zien maar wie weet gaan we nog eens terug.
Hieronder een impressie van deze mooie plekken. Klik op de middelste afbeelding (op telefoon de kleine afbeelding) om vervolgens door de serie te bladeren.





















































