Bron: Mijn boek Beter fotograferen, ingekorte versie, andere foto’s.
Natuurlijke lijsten
Een uitermate effectieve manier om het onderwerp van de opname extra goed te laten uitkomen is deze ‘in te lijsten’ in de omringende elementen. Het is een kwestie van zoeken om het leukste en mooiste resultaat te bereiken. Kijk in de zoeker of op het lcd-scherm van de camera en verander van standpunt. Kortom, experimenteer!
Je kunt een contrasterende kleur of een materiaal als lijst gebruiken, maar ook bomen, een raam, een hek en dergelijke zijn nuttig. Je kunt met een ingelijste opname ook een verhaal vertellen of een komisch effect creëren. Het is ook mogelijk om er diepte en perspectief mee aan te brengen in de opname.
Achtergrond aanpassen
Vooral bij het maken van close-ups is het erg belangrijk dat het onderwerp goed uitkomt tegen een rustige achtergrond. Werk met een groot diafragma. Hierdoor vervaagt de achtergrond en springt het onderwerp er extra uit. Let er echter wel voor op dat de achtergrond niet te druk is, zelfs niet als deze wazig wordt weergegeven.
Natuurlijk kan je ook voor een effen achtergrond kiezen. Laat een drukke achtergrond je echter niet tegenhouden, soms heb je simpelweg geen keuze zoals bij de eerste foto hieronder.








